Portakal soyamayan’ üniversiteli” üzerinde 6 yorum

 1. Çok doğru;
  Ancak izninizle sizin bakış açınıza ilaveten ;
  ” o ” portokalı soyamayan üniversiteli kardeşlerimizin , nasıl oluyor da feleğin çemberine defalarca tur attırabilmesini sorgulamanın gerektiğini düşünüyorum .
  Bence sorun ailede başlıyor elbette . insan rahata kolay alışabilen bir yapıya sahip ama nefsine mağlup .
  Asıl sorun hız anlayışında yaşamı süratli yaşamak daha çok yaşamak gibi algılanılıyor. Ancak o hızlı yaşam hayatın detaylarının görülememesine sebep olmuyor mu ?
  Yeni nesi kardeşlerimizin bence yetenek sorunu yok .
  İlim eksikliği sorunu var .
  Bakış açılarını genişletememe sorunu var

  Beğen

 2. Evet, o kadar hızlı yaşıyorlar ki kendi çocuklarını büyütmeye vakitleri kalmıyor ! Çocukları evin içinde aksesuar gibi , yine de merhametliler canım, bir gardiyan dikiyorlar başlarına daha ne yapsınlar ( çocuk gelişim mezunu dadıları, anneanne babaanneleri tenzih ederek ). Fakat niyeyse dadı elinde, daha okuryazarlığın arttığı bu devirde, tüm teknolojik haberleşme ve iletişim araçlarıyla büyümelerine rağmen tadı tuzu yok. Daha sokakta yanımdan geçen hiçbir gençten bir ” Günaydın” “iyi akşamlar” diyenine rastlamadım. Kulakta kulaklık, elde cep çok meşguller çok. Evet , onların yetenek sorunu yokmuş :) Mesaj çekerken parmaklar görünmüyor, tıkır tıkır tıkır.
  Kur’ân’da ilim ile ilgili âyetlerden biri : “Siz hiçbir şey bilmezken Allah, sizi analarınızın karnından çıkardı; şükredesiniz diye size kulaklar, gözler ve kalbler verdi.” (Nahl, 16/78);
  Bu kulaklar, gözler, kalpler ne işe yarar acaba ?

  Sayın ÇELEBİ KAPTAN sağolun varolun.
  Sağlıcakla kalınız.

  Beğen

 3. Allah razı olsun can ihvanımız.
  Bir anne ve çevreyi gözlemci bir yapımdan dolayı bu yaşıma kadar hiç bir ebeveynin ve bende dahil olmak üzere portakalı soymadan çocuğa verdiğini görmedim.Vermemizin nedenide elini kesebilir korkusuydu.9 yaşına kadar dilimleyerek verdiğimi hatırlıyorum.
  Küçük veya büyük sorumluluklar yaşa göre ailede çocuğa verilmesi ve kuralların uygulanmasında kararlılık zorlukların aşılmasında güç ve güven duygusunun gelişmesinde en büyük faktör.
  Portakal ve birçok meyva soyma konusu gözlemlerimde anne ve babaların vazifesi gibi geleneksel bir adet.Gelen misafire ve aile bireylerine soyup verme adetimiz.
  Gereklimi bizce değil.israf kapısının açılışına sebep.

  Beğen

 4. Bilgilerinizi paylaştıkça, idrak ve anlama yetimizin gelişmesine katkı sağlayan değerli yorumlarınız için Allah c.c razı olsun sizlerden.

  Beğen

 5. Çok önemli bir noktaya dikkat çekmişsin kardeşim..Burdaki portakal soyma konusu aslında çoğumuzun yetiştirilme tarzınada ışık tutuyor..Türk toplumu olarak, iyi bir ebeveynliği aşırı ilgi olarak göstermeye çalışıyoruz..
  Çözüm ilgilenmemek değil yanlış anlaşılmasın.Çözüm, yere düşen çocuğu kaldırmamak..Tabi ki her annenin içi parçalanır böyle durumlarda ama evladına en büyük kötülüğüde hayatla yüzleşmeye izin vermemesiyle yapar..Bu sadece bir örnek ve bu örnekler yaşantımızı şekillendiriyor.Nacizane fikrim..Saygılar Hocam !

  Beğen

 6. Evet Mert kardeşim, mesele salt portakal soymak değil tabii.
  Ne güzel hepinizin farklı açılarından yorumlarınızla zenginleşip aydınlanıyor konu. Teşekkür ederim.
  Saygı bizden Hocam !

  Beğen

Sizin Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s