Cuma” üzerinde 4 yorum

 1. இܓ

  Cuma Özgürlüktür

  Müslüman erkekler Cuma günü yaşlısıyla genciyle Cuma namazına koşar. Diğer namazlardan birçok farkı var Cuma namazının. Cuma namazı özgür insanlar üzerine farzdır.

  Bilirsiniz, Kurtuluş savaşında ilk kurşunu atan Sütçü imamın memleketinde, Maraş’ta bir Cuma toplanır ahali. Kalede Fransız bayrağı dalgalanmaktadır.

  Yabancı bir ülkenin işgalinin sembolü olan bayrak kalede dalgalanırken Cuma namazı kıldırmak Ulu Cami İmam Hatibi Rıdvan Hoca’ya zor gelmiştir. Hutbeye çıkar ve “Bayrağın dalgalanmadığı yer hür değildir, hür olmayana da cuma namazı farz değildir” der.

  Bu çağrıyı duyan özgürlüğe susamış Maraş Halkı kaleye hücum eder ve Fransız bayrağını indirerek Türk bayrağını kaleye dikerler.

  Tarihin altın sayfalarından alınan bu olay bize Cuma namazının bir özgürlük namazı olduğunu ibretle anlatmaktadır.

  İnsanlar her zaman topla tüfekle hürriyetlerinden mahrum edilmezler. Bazen de insanlar kendi heva ve heveslerinin esiri olurlar. Hakka değil nefislerine uyarlar. İşte bu durumda özgürlük insanın kendi benliğini esarete sürükleyen bu durumdan kurtulmasıdır.

  Bunu söylerken asıl İslam düşmanlarıyla mücadele eden Müslümanları unutmuş değiliz. Irak, Afganistan, Çeçenistan, Keşmir ve Açe’ye selamımız var. Allah onları doğru yoldan ayırmasın. Kalplerine güç, mücadelelerine zafer versin.

  Bunun yanında paranın, internetin, televizyonun, oynadığımız oyunların, kötü arkadaşların ve yanlış mekânların büyüsüne öylesine kapılmışız ki. Acilen bunların etkisinden kurtulmamız gerekiyor.

  Bu esaretten kurtulmak için Cuma’yı fırsat bilelim, bir başlangıç olarak görelim. Tövbeye, kulluğa ve özgürlüğü kazanmaya bir Cuma’yı vesile kılalım.

  Ticaret yaparken ezanı duyunca ticaret yaptığımız dükkânı kilitleyip camiye koşalım!

  Yaptığımız pazarlık çok kızışmışsa bile muhatabımızın omzuna elimizi koyalım. “Şimdi Cuma saati” namazdan sonra devam edelim diyelim.

  Çok önemli bir projenin tam ortasındaysak hayata bir reklâm arası verelim ve camiye koşalım!

  Mü’mine bir hanım isek, ezan okununca uyaralım eşimizi, Cuma’ya yolcu edelim. Cumadan dönen eşimizin ailemize hayır ve bereket getirmesi için dua edelim!

  Üzerimizden atalım tembelliği, berrak suların altına sokalım ellerimizi. Temizlenelim özgürlük vaktidir şimdi.

  3 Kasım 2007 Gaziantep
  İ. FIRAT

  *Fırsat buldukça paylaşımlarınızı okumaya çalışıyorum…çokk güzel… Cum’a gününün önemine vurgu yapan bu yazıyı sizinle de paylaşmak istedim …Güzel sözlerinize destek olmasını dilerim…Cum’a günümüz mübarek olsun…Saygı,Sevgi, Selâm ve DUA ile…இܓ

  Beğen

  • Allah c.c razı olsun, paylaşımınızdan çok memnun oldum.Kalplere teşvik kuvveti olarak ulaşmasını diliyorum.
   Cuma namazının toplulukla kılınmasının hikmetlerini iyi bilmek gerek. Müslümanların haftanın bir gününde toplanması birlik ve beraberliğini sergilemesi, kendi aralarında kaynaşmayı güçlendirmesinin yanında dosta düşmana da bu birliğin gücünü ilan etmesi demektir aynı zamanda. Yazıda vurgulanan özgürlük kelimesi çok önemli. Hem günahlardan arınma özgürlüktür hemde birbiriyle kenetlenmiş halkların düşmana karşı duruşları özgürlüğün garantisidir. Rabbim günahlarımızdan, düşmanlarımızdan, nefislerimizin şerrinden bizleri özgür kılsın yaşatsın.
   Sağolun varolun kardeşim.
   Bilmukabele, saygı, selam ve dua ile…

   Beğen

   • Hayırlı sabahlar güzel yürekli insan…ALLAH (c.c) sizden de razı olsun…evet nefsin esareti altında olmak çokk kötü… Amin! İnşâALLAH diyorum güzel DUA larınıza…Gönül kaleminiz daim olsun …Selâmün aleyküm…

    Beğen

Sizin Yorumunuz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s